Nowoczesne rozwiązania dla ochrony pieszego

Nowe samochody są coraz bezpieczniejsze, o czym świadczą między innymi testy zderzeniowe przeprowadzane przez NCAP. Większość współczesnych aut uzyskuje w nich pięć gwiazdek. Z myślą o bezpieczeństwie pasażerów stosuje się różnego typu systemy. A co z ochroną pieszych?

Volvo jest jednym z pionierów z zakresu systemów bezpieczeństwa w samochodachVolvo jest jednym z pionierów z zakresu systemów bezpieczeństwa w samochodach
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Volvo
Maciej Gis

Dane drogowe pokazują, że w wielu wypadkach biorą udział piesi, mimo że często są to zdarzenia, za które winę ponoszą kierowcy. W odpowiedzi na niepokojące statystyki wiele koncernów samochodowych postanowiło zadbać również o tych użytkowników dróg.

W końcu pieszy wychodzący na pasy staje się uczestnikiem ruchu drogowego. Kierowcę i podróżujących z nim pasażerów chronią liczne systemy, pasy bezpieczeństwa oraz poduszki powietrzne. Nastał również przełomowy moment, jeśli chodzi o bezpieczeństwo spacerowiczów.

Jedną z firm, która zrobiła krok w tę stronę, jest Volvo. Inżynierowie szwedzkiej firmy opracowali specjalną poduszkę powietrzną, którą umieszcza się pod maską silnika. System jest aktywny przy prędkości 20-50 km/h. Jego praca opiera się na czujnikach ulokowanych w przednim zderzaku. W momencie kontaktu z przechodniem maska lekko się unosi, a z powstałej szczeliny wystrzeliwana jest poduszka powietrzna obejmująca obszar pod maską, większość szyby oraz słupki boczne.

Specjalny system Volvo chroniący pieszych podczas potrącenia
Specjalny system Volvo chroniący pieszych podczas potrącenia © fot. mat. prasowe/Volvo

Również Lexus opracował system mający za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. Lexus Advanced Pre-Crash Safety, w skrócie A-PCS, to zaawansowany system ochrony przed zderzeniem, ograniczający ryzyko wypadku z udziałem pieszego. Czy jest to rozwiązanie, które się sprawdzi? Organizacja Euro NCAP przeprowadziła szereg testów.

System składa się z kilku elementów. Należą do nich między innymi zaawansowany system wykrywania przeszkód przed zderzeniem, wspomaganie hamowania oraz system wspomagania jazdy w nocy (w innych samochodach znany jako NightVision). Wszystko ładnie wygląda na papierze, a jak jest w rzeczywistości?

Przeprowadzone badania wykazały znaczącą poprawę. Wczesne wykrycie pieszego wychodzącego na pasy i automatyczna, wręcz natychmiastowa reakcja układu hamulcowego (przy prędkości do 50 km/h), jest w stanie złagodzić skutki wypadków bądź całkowicie je zneutralizować.

Jak to się odbywa? W samochodzie zamontowano radar pracujący w zakresie fal milimetrowych, kamery stereoskopowe, projektory podczerwieni umieszczone w przednich reflektorach oraz komputer zbierający i analizujący pozyskane dane. W celu poprawnej analizy i wykonania niezbędnych obliczeń brane są pod uwagę takie parametry, jak prędkość pojazdu, pozycja samochodu nadjeżdżającego z naprzeciwka bądź idącego pieszego.

W sytuacji zagrożenia kierowca zostaje powiadomiony o niebezpieczeństwie za pomocą sygnału dźwiękowego oraz świecącej ikony "BREAK" na tablicy rozdzielczej. Nie jest to jednak koniec wspomagania kierowcy przez pojazd.

Do systemów nadzorujących zalicza się między innymi: układ kierowniczy o zmiennym przełożeniu (VGRS), układ korekcji sztywności zawieszenia (AVS), system wspomagania hamowania (PBA) czy system zarządzający dynamiką pojazdu (VDIM).

Elementy wpływające na bezpieczeństwo w volvo
Elementy wpływające na bezpieczeństwo w volvo © fot. mat. prasowe/Volvo

Pierwszy z nich, czyli Variable Gear Ratio Steering, zwiększa wrażliwość układu kierowniczego na ruchy kierownicą. Wpływa to na polepszenie reakcji samochodu. System Adaptive Variable Suspension odpowiedzialny jest za pracę zawieszenia. W momencie zagrożenia amortyzatory są usztywniane. Znacząco zmniejsza to efekt „nurkowania” oraz wychylania się nadwozia przy gwałtownych reakcjach i lepszą kontrolę nad samochodem.

Kolejnym układem jest Vehicle Dynamics Integrated Management, w skrócie VDIM. Odpowiada on za odpowiednie rozłożenie sił hamowania czy pracę kontroli trakcji. Ostatni z wymienionych systemów Pre-Crash Brake Assist to system odpowiadający za odpowiednią siłę hamowania w momencie zbyt słabego naciskania pedału hamulca przez kierowcę.

W takim przypadku system automatycznie rozpoczyna awaryjne hamowanie (jeżeli prędkość pojazdu nie przekracza 50 km/h). W przypadku jazdy z wyższymi prędkościami, przekraczającymi 50 km/h, w razie braku reakcji kierowcy na ostrzeżenia system sam wyhamuje pojazd do odpowiedniej prędkości, aby nie doszło do kolizji.

Stosowane systemy bezpieczeństwa chroniące pasażerów i w wielu przypadkach pieszych są niezbędne. Gdyby każdy samochód wyposażony był w tego rodzaju układy, mniej ludzi ginęłoby na drogach. W Polsce roczny odsetek wypadków jest najwyższy w Europie. Według specjalistów winę za to ponoszą głównie kierowcy. Nie jest tak jednak do końca.

Gdybyśmy w kraju mieli sieć autostrad, bezkolizyjnych skrzyżowań czy kładek dla pieszych, statystyki nie byłyby aż tak przerażające. Może czas się zastanowić, czy nie lepiej byłoby przeznaczyć więcej pieniędzy z budżetu państwa na drogi, a ograniczyć wydatki na fotoradary. W końcu dojdzie do tego, że przed wjazdem na naszą posesję będzie stał piękny błyszczący fotoradar, patrolujący, czy przypadkiem nie jedziemy za szybko.

Wybrane dla Ciebie

Trzy godziny zamiast pięciu. Nie mamy się czego wstydzić
Trzy godziny zamiast pięciu. Nie mamy się czego wstydzić
To on wykręcił rekord na Nordschleife. Jörg Bergmeister o kulisach prac nad nowym Porsche 911 Turbo S
To on wykręcił rekord na Nordschleife. Jörg Bergmeister o kulisach prac nad nowym Porsche 911 Turbo S
Potwierdzono datę. Idą wielkie zmiany w rejestracji aut
Potwierdzono datę. Idą wielkie zmiany w rejestracji aut
Widzisz taką żółtą lampkę? To oznacza nadchodzące wydatki
Widzisz taką żółtą lampkę? To oznacza nadchodzące wydatki
Szykują się nowe zasady dopłat. Koniec wsparcia dla "chińczyków"
Szykują się nowe zasady dopłat. Koniec wsparcia dla "chińczyków"
Ma być jak w Japonii. Władze UE zmieniają zdanie co do samochodów
Ma być jak w Japonii. Władze UE zmieniają zdanie co do samochodów
Renault Clio IV (2012-2019) - opinie i typowe usterki
Renault Clio IV (2012-2019) - opinie i typowe usterki
Kultowa marka z USA wraca. Niemcy wykorzystali trend Trumpa
Kultowa marka z USA wraca. Niemcy wykorzystali trend Trumpa
Pierwszy Delphi Art Car pokazany podczas wyścigu górskiego
Pierwszy Delphi Art Car pokazany podczas wyścigu górskiego
Miejsca do lądowania. Armia nie korzystała z nich 20 lat
Miejsca do lądowania. Armia nie korzystała z nich 20 lat
Pięć "stówek" miesięcznie i jeździsz wygodnym autem. Presja działa
Pięć "stówek" miesięcznie i jeździsz wygodnym autem. Presja działa
Zostały po zamachu na WTC. Samochody, do których nikt nie wrócił
Zostały po zamachu na WTC. Samochody, do których nikt nie wrócił