Opłata środowiskowa za samochód - trzeba ją wyliczyć do 31 marca 2021 roku

Każda firma korzystająca z samochodu musi co rok wyliczyć opłatę środowiskową. To, czy zostanie ona zapłacona czy też nie, zależy wyłącznie od ilości spalonego paliwa. Termin uiszczenia opłaty za rok 2020 upłynie po 31 marca 2021 r.
Przedsiębiorca korzystający ze środowiska, m.in. emitujący do środowiska gazy na wskutek używania pojazdu, ma obowiązek:
- prowadzić aktualizowaną co rok ewidencję danych z informacjami na temat korzystania ze środowiska oraz wysokości opłat,
- ustalać we własnym zakresie wysokość należnej opłaty wg obowiązujących stawek
- wnieść opłatę do dnia 31 marca za rok ubiegły
Z reguły opłatę środowiskową dot. eksploatacji pojazdu wylicza księgowy na podstawie faktur za zakup paliwa. Może to zrobić również każdy przedsiębiorca, ale wymaga to przejrzenia wszystkich faktur za paliwo kupione w roku poprzedzającym lub prowadzenia na bieżąco notatek.
W przypadku małych firm lub jednoosobowych działalności gospodarczych najczęściej kwota nie przekracza stawki 800 zł, a to oznacza zwolnienie z opłaty. Firma nie musi również składać wykazu, jeśli wyliczona roczna opłata nie przekracza 100 zł.
Zobacz również: Nowe Renault CLIO E-TECH Hybrid - wykorzystuje technologię z Formuły 1
Ilość wyemitowanych gazów oblicza się na podstawie ilości spalonego paliwa w kilogramach i przeliczeniu tej wartości przez stawkę emisyjną, zależną od rodzaju pojazdu i spełnianej przez pojazd normy Euro. Szczegóły dotyczące opłat za emisję znajdziecie w Obwieszczeniu Ministra Klimatu z dnia 9 września 2020 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2021 (M.P. 2020 poz. 961).
Obserwuj nas na Instagramie:

Polecane przez autora:
- Masz prawo jazdy kat. B od dwóch lat? W tym roku dostaniesz nowe uprawnienia
- Nowe logo, nowe modele, nowy wizerunek. Zarząd Kii zdradza mi plany na najbliższą dekadę
- Auto na firmę: od 2021 roku przedsiębiorcy z przywilejami klientów prywatnych
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze