Agresywna jazda firmowym wozem to większe koszty dla pracodawcy

Mniejsze zużycie paliwa, większe bezpieczeństwo kierowców firmowych wozów, rzadsze przeglądy floty, optymalne wykorzystanie służbowych zasobów i poprawa stylu jazdy pracowników. Masa efektów, a wystarczy tylko jedna zmiana w biznesie.

Verizon

Nowoczesne technologie potrafią dziś wpływać nie tylko na osiągane przez przedsiębiorstwo wyniki finansowe. Potrafią realnie wpływać na wszystkie aspekty prowadzonej działalności. Od jakości pracy po organizację całego przedsiębiorstwa.

Poprawiają wydajność, efektywność i komfort pracy. I wbrew pozorom — nie trzeba inwestować tysięcy złotych, by korzystać z rozbudowanych algorytmów, sztucznej inteligencji i baz danych.

Żadne przedsiębiorstwo, które dysponuje własnymi pojazdami, nie może funkcjonować bez odpowiedniego i w pełni zoptymalizowanego zarządzania. Brak takich mechanizmów to proszenie się o nadmierne wydatki i źle wykorzystany potencjał.

Pomoc telematyki

Polskie firmy coraz częściej w codziennej działalności wykorzystują telematykę. Czym jest ta technologia? Łączy telekomunikację z informatyką. W biznesie telematyka w zdecydowanej większości przypadków łączy się z pojazdami — firmowymi autami. Jest sposobem na wykorzystanie informacji o lokalizacji pojazdów. Po co? By w ostatecznym rozrachunku pomóc właścicielom lepiej zarządzać flotą i pracownikami, którzy z niej korzystają.

Bo telematyka nie ma nic wspólnego z prostym wykorzystaniem systemów GPS. Telematyka to nie tylko zbieranie danych, ale również ich odpowiednia prezentacja. I tak w tym wypadku inteligentne urządzenie rejestruje i raportuje różne wartości danych.

I tak dzięki rozwiązaniom informatycznym można dziś bez problemu sprawdzać, czy pracownicy korzystający z firmowych pojazdów nie przekraczają dozwolonej prędkości. Pozwalają one też oceniać ogólny poziom bezpieczeństwa ich zachowań na drodze.

Jak? Kontrolując, kiedy przekraczają dozwoloną prędkość, czy wykonują niepotrzebne, nagłe hamowania a nawet, nie jeżdżą niepotrzebnie "na luzie", zwiększając apetyt silnika na paliwo. Nikt nie ma wątpliwości, że powyższe rzeczy to złe praktyki, które zwiększają ryzyko kolizji bądź wypadku. W trudnej biznesowej codzienności pracownicy czasami jednak zapominają, że chodzi o ich zdrowie i życie, a także, że gdy sami ryzykują narażają również biznes ich pracodawcy na ryzyko.

Przedsiębiorcy doskonale wiedzą także, że zmniejszenie kosztów paliwa szybko wpływa na generowane zyski. Czasami obniżka kosztów stałych o 10 proc. może spowodować wzrost zysku o ponad trzy razy wyższe wartości. Przy biznesach opartych o niską marże to może być kluczowe do osiągniecia sukcesu.

Jednocześnie styl jazdy pracowników znacznie wpływa na zużycie samochodów i sprzętu. Zaczyna się od paliwa, ale eksploatacja to też zużycie opon, klocków oraz tarcz hamulcowych oraz samego silnika. Właśnie dlatego wiedza o zachowaniu kierowców ma kluczowe znaczenie dla poprawienia wyników finansowych.

I co ciekawe, wszystkich tych informacji dostarczają już rozwiązania telematyczne.
Wskazują na przykład, kiedy dochodzi do zupełnie niepotrzebnego zużycia paliwa. Problemem są czasami postoje z włączonym silnikiem. Dzięki systemowi zarządzania flotą można określić, ile paliwa marnuje się z powodu tej złej praktyki, a następnie podjąć działania w celu rozwiązania problemu.

Zbędna eksploatacja

Systemy telematyczne wskazują również, kiedy pojazdy nabijają zbędne kilometry -przejechane poza właściwą trasą. Porównanie rzeczywistej trasy wybranej przez kierowcę ze zoptymalizowaną trasą obliczoną przez oprogramowanie ujawnia rozbieżności. I wskazuje, co można poprawić.

A nadmierne zużycie pojazdów to oczywisty skutek źle dobranych tras. Jednocześnie firma źle wykorzystuje swój potencjał. Pracownicy mogliby np. dojeżdżać do klientów z towarem lub usługą do wykonania zdecydowanie szybciej.

W Polsce, błędy popełnione w trakcie pokonywania wybranej trasy wskaże oprogramowanie Verizon Connect Reveal.

Warto pamiętać, że lepsza widoczność floty pozwala podsumować to, w jaki sposób są wykorzystywane pojazdy i na ile efektywni są pracownicy mobilni. Może się okazać, że część pojazdów i pracowników jest nadmiernie eksploatowana — mają najwięcej wyjazdów, przejeżdżają najwięcej kilometrów. Równomierne rozłożenie pracy to zysk i dla pracownika, i dla firmy. Pracownicy nie są przemęczeni, a sprzęt nadmiernie wykorzystywany.

Nie jest przecież żadną tajemnicą, że pracownicy, pojazdy i maszyny reprezentują znaczny koszt prowadzenia działalności. Jeśli firma nie wykorzystuje ich w pełni, naraża się na duże straty.

Telematyka dba również o sprawną konserwację pojazdów. I tak system może sam automatycznie generować powiadomienia o planowanych wizytach w serwisie. To pozwala znacznie poprawić skuteczność przeglądów zapobiegawczych, aby kontrolować koszty. Czasami może się okazać, że samochody nie trafią na kontrolę choć powinny. Innym razem może się okazać, że kontrola była zdecydowanie przedwczesna. Systemy telematyczne odczytują dane z silników i potrafią dobrze wskazać optymalny moment na sprawdzenie ich stanu technicznego.

Automatyczny monitoring godzin pracy silnika oraz diagnostyka poprawiają dokładność planu konserwacji, zapobiegając niepotrzebnym serwisom. W Polsce takie rozwiązania oferuje właśnie Verizon Connect. Z rozwiązań tej firmy korzysta branża transportowa, przemysł budowlany, segment dystrybucji, branża utrzymania mediów oraz usługodawcy.

Partnerem treści jest Verizon Connect

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Treści cykliczne:

Auta, którymi trzeba się przejechać [przegląd redakcji #2] Najlepsze reklamy motoryzacyjne 2014 roku Najmocniejsze nowe kombi na polskim rynku Najwspanialsze współczesne samochody budowane przez firmy nadwoziowe: Carrozzeria Touring Superleggera Rolls-Royce'y dla najbardziej wymagających - wyjątkowe egzemplarze na specjalne zamówienie [cz.3] W redakcji Autokult.pl #9 - czym jeździmy w trakcie majówki? Milicyjne i wojskowe pojazdy z czasów stanu wojennego Nasze ulubione BMW M [przegląd redakcji #22] Maksimum frajdy z jazdy: 10 najlepszych samochodów do zabawy [cz.1] Zobacz najbardziej poczytne artykuły 2014 roku Rolls-Royce'y dla najbardziej wymagających - wyjątkowe egzemplarze na specjalne zamówienie [cz.2] Najciekawsze premiery minionego roku - najważniejsze nowe samochody sportowe i luksusowe [cz.1]

Popularne w tym tygodniu:

Nasze ulubione dziury z boku auta [przegląd redakcji #23]