Jedna zmiana, tysiące złotych oszczędności. Wszystko dzięki niewielkiej aplikacji

Jak największe firmy na świecie generują oszczędności? Nowoczesnymi systemami do zarządzania flotą. Polscy przedsiębiorcy mają na wyciągnięcie ręki rozwiązania, z których od lat korzysta Pepsi, amerykańskie sieci spożywcze i… biuro lokalnego szeryfa w USA.

Verizon

1 litra paliwa mniej na każde przejechane 100 km. Wystarczy taka — z pozoru drobna — zmiana, by w ciągu roku w portfelu zwykłego kierowcy zostało blisko tysiąc złotych. I to przy założeniu, że jeździ niewiele, a rocznie pokonuje nie więcej niż 20 tys. kilometrów.

W firmowej flocie złożonej z zaledwie dziesięciu aut taka sama różnica spalania paliwa to już 10 tys. zł oszczędności w skali roku. A co, gdy auta jeżdżą nie 20 tys. km, a pół miliona lub więcej? Oszczędności dochodzą już do 25 tys. zł w ciągu roku. Im większa flota, tym większe znaczenie mają detale. Zaledwie 1 litr oszczędności w przypadku firmy korzystającej ze 100 aut, to już 250 tys. zł oszczędności.

Ostra jazda może nie tylko podnieść rachunki za paliwo nawet o kilkadziesiąt proc., ale też znacząco zwiększyć ryzyko wypadku. I jedno, i drugie dla przedsiębiorcy jest niepotrzebnym kosztem.

Nawet utrzymywanie silnika na jałowym biegu może się wydawać drobnostką dla kierowcy. A to w wielu przypadkach nie daje nic, tylko zwiększa spalanie. I znów — pomnożone przez całą flotę — błyskawicznie się kumuluje. Minimalizacja użytkowania silników pozwala również zaoszczędzić na ogólnym zużyciu i kosztach konserwacji oraz wydłuża żywotność pojazdu. A to znów są pieniądze.

Rozwiązanie? Telematyka.

Nie zaglądaj pod maskę. Włącz aplikację

Transport w dużej skali od dłuższego czasu jest wspierany zastosowaniem zintegrowanych systemów pomiarowych, sprawdzających zużycie paliwa i pracę silnika. Do tego dochodzi cały szereg rozwiązań telekomunikacyjnych i informatycznych, które dane zbierają i analizują.

W firmie poszczególne parametry są wyświetlane w przystępnych raportach. Nie trzeba zaglądać nawet pod maskę samochodu. Wystarczy… odpalić aplikację.

Fiskus zmienia zasady raz za razem? Problemów z rozliczeniem samochodu w firmie można łatwo uniknąć

Przedsiębiorcy nie mogą zwalniać. W 2019 roku fiskus przygotował dla nich sporo niespodzianek. Największa? Zmiana sposobu rozliczania kosztów…

Korzyści? Oszczędność czasu oraz pieniędzy. Dziś specjalne oprogramowanie pozwala ograniczyć koszty w tak dużym stopniu, że ostatecznie samo się zwraca.

Wśród pracowników rośnie również poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie czas ich pracy jest lepiej wykorzystywany. Nie tracą wielu godzin na dojazdy po złych drogach lub oczekiwanie na rozładunek towaru, gdyż przyjechali za wcześnie lub za późno.

Jednocześnie współczesna telematyka pozwala na kontrolę emisji spalin. W świecie walczącym o lepszą jakość powietrza, to istotny dodatek.

Początkowo systemy telematyczne służyły do poprawy tylko kosztów ubezpieczenia, opierając się na danych dotyczących stylu jazdy. Pokazywały, czy kierowcy jeżdżą na krawędzi i mogą powodować wypadki, czy wręcz przeciwnie. Pozwalały na szybką edukację i poprawę bezpieczeństwa. Dziś systemy telematyczne potrafią więcej. Potrafią… zajrzeć w głąb silnika. Po co?

Dzięki diagnostyce silnika i raportowaniu przebiegu w czasie rzeczywistym w firmie można realizować inteligentniejsze harmonogramy konserwacji. Firma nie wymienia podzespołów wtedy, gdy już coś jest zepsute. Wymienia wtedy, gdy to konieczne – przed możliwą awarią.

Raporty historyczne dotyczące sposobu jazdy kierowcy pozwalają potwierdzić zapisy bezpieczeństwa i mogą obniżyć składki ubezpieczeniowe nawet o 10 — 20 proc. Śledzenie floty stanowi również skuteczny środek śledzenia pojazdów w przypadku kradzieży.

Wiesz, kiedy kierowca szarżuje na drodze

Przykłady rozwiązań? W Polsce w jednym systemie wszystkie te funkcje łączy na przykład oprogramowanie Verizon Connect. Spółka to w zasadzie połączenie trzech renomowanych firm, które oferują oprogramowanie do zarządzania flotą oraz pracownikami mobilnymi. Firma na całym świecie zatrudnia ponad 3,5 tys. pracowników w 15 krajach.

— Pracujemy na przykład z klientami nad utrzymaniem integralności łańcucha dostaw i bezpieczeństwa towarów nietrwałych podczas transportu. Pracujemy też nad prędkością dostaw i szybkością wyboru najbliższych pojazdów z floty do nowych zadań. Chcemy umożliwić klientom bardziej wydajną pracę w celu zmniejszenia emisji, monitoring i diagnostykę pojazdów, aby poprawić efektywność zużycia paliwa, a także udostępnić aplikację do rywalizacji, która pomoże im rozpoznać i nagrodzić ich najbezpieczniej i najbardziej ekonomicznie jeżdżących kierowców. A to jeszcze nie wszystko — zapewnia Krzysztof Kuros, dyrektor handlowy Verizon Connect Poland.

Rozwiązania i usługi Verizon Connect?

To platforma oprogramowania do zarządzania flotą i pracownikami mobilnymi. W ofercie jest również wbudowany sprzęt oraz systemy, które pomagają kierowcom prowadzić pojazdy w sposób bardziej bezpieczny i efektywny. Przykład? Eco-Buzzer.

To ukryte urządzenie, które uruchamia krótki, 2-sekundowy alarm w przypadku wykrycia niebezpiecznej jazdy. Możliwy jest również alarm ciągły w przypadku nadmiernego przekroczenia prędkości.

Zarządzający firmą widzi, których kierowców powinien przeszkolić i dodatkowo nakierować na bezpieczną jazdę. Z kolei aplikacja mobilna dla kierowców pozwala im sprawdzać, jak sobie radzą za kółkiem.

— Koszt rozwiązania uzależniony jest od ilości funkcjonalności, na które zdecyduje się klient, natomiast oscyluje on w granicach miesięcznego abonamentu za telefon komórkowy. Warto dodać, że nasi klienci nie płacą za nadajnik ani nie ponoszą kosztów jego montażu. Sama instalacja trwa kilkadziesiąt minut i jesteśmy w stanie dojechać do dowolnego miejsca wskazanego przez klienta — mówi Krzysztof Kuros.

Dzięki bieżącym mapom i historii trasy można z poziomu firmy sprawdzić aktualny status pojazdów floty (prędkość, kierunek i aktualną lokalizację). To pozwala skutecznie dysponować pojazdami i usprawnić obsługę klienta. W jaki sposób? Firmy serwisowe mogą na miejsce awarii w ciągu kilku chwil wysłać najbliższą ekipę. Z kolei firmy kurierskie mogą na bieżąco wysyłać kurierów po odbiór przesyłek od stałych i istotnych klientów.

Więcej informcji o Verizon Connect, a także innych przydatnych informacji dotyczących specyfiki nowoczesnego zarządzania flotą można znaleźć na stronie internetowej firmy.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Treści cykliczne:

Pięć ulubionych mercedesów XXI wieku [przegląd redakcji #11] Volkswagen Corrado VR6 [autofascynacje] Sportowy Samochód Roku 2014 Czytelników Autokult.pl [ankieta] Pokolenie wcześniej: Mercedes-Benz SLR McLaren Najbardziej niesamowite samochody Briana Johnsona z AC/DC Budowa nadwozi samochodowych - typy, historia i stosowane materiały Chcieliście powrotu grupy B? To zobaczcie, jakie auta wystartują w tym roku w WRC Jeremy Clarkson: 10 najlepszych samochodów ostatniego roku W redakcji Autokult.pl #6: temat tygodnia - tydzień z turbo oraz starcie pickupów Ulubione auto francuskie [przegląd redakcji #21] Fiskus zmienia zasady raz za razem? Problemów z rozliczeniem samochodu w firmie można łatwo uniknąć Samochody Biura Ochrony Rządu

Popularne w tym tygodniu:

Nasze ulubione dziury z boku auta [przegląd redakcji #23]