Wartość rezydualna pojazdów segmentu C – Diesel

Po auta kompaktowe sięgają małe i duże firmy, rodziny, emeryci. To jeden z najbardziej różnorodnych segmentów jeśli chodzi o profil użytkownika. Postanowiliśmy przeanalizować wartość rezydualną opierając się tym razem na środkach lokomocji napędzanych jednostkami Diesla, które, co ciekawe, zaczynają ustępować pola benzyniakom. Naszym ekspertem jest Bartłomiej Binkiewicz z firmy Eurotax.

SEAT Leon

SEAT Leon

W ostatnich latach obserwujemy bardzo ciekawy trend w segmencie samochodów kompaktowych - rosnącą sprzedaż wersji z silnikiem benzynowym kosztem silników napędzanych olejem napędowym. Wynika to z co najmniej kilku czynników. Przede wszystkim oferta jednostek benzynowych jest coraz bogatsza. Zmianie uległa również ich charakterystyka – nie są to już ociężałe, powolne i dużo palące jednostki wolnossące, ale często już zwinne i bardzo ekonomiczne silniki turbodoładowane.

Grupa VW najlepsza

Niemałą rolę w popularności silników benzynowych odgrywa niższa od diesli cena zakupu. Zresztą jednostki na olej napędowy mają coraz większe problemy, aby spełnić wyśrubowane normy emisji spalin. Kolejny czynnik działający na korzyść benzyniaków dotyczy opinii związanej z dieslami – potencjalni nabywcy mają spore obawy przed ewentualnymi skutkami usterek – dotkliwymi dla portfela właściciela samochodu. Uwaga ta dotyczy oczywiście również zakupów aut używanych.

Analizując procentowe wartości rezydualne segmentu pojazdów kompaktowych z silnikami Diesla, szybko dojdziemy do wniosku, że ranking jest nieco inny niż w przypadku jednostek benzynowych. Pierwsza trójka ma rodowód z Grupy Volkswagena, a na czele znajdują się Seat Leon i Škoda Octavia. Za nimi Volkswagen Golf, Kia cee’d, Toyota Auris i Opel Astra. Różnice między miejscem pierwszym a szóstym to jedynie 0,9 punktu procentowego, co pokazuje jak duża panuje konkurencja w tym segmencie. Wybór dla klienta jest ogromny i pewnie nie jeden kupujący długo nie może się zdecydować co wybrać, szczególnie w przypadku firm, w których coraz więcej menedżerów i właścicieli nie patrzy tylko na cenę zakupu, lecz liczy całkowity koszt użytkowania samochodu.

Diesle na długie przebiegi

Porównując auta segmentu C do innych grup pojazdów, trzeba stwierdzić, że importerzy mają bardzo ciekawe propozycje, zarówno pod względem produktowym, jak i spadku wartości. Samochody te dobrze trzymają wartość, a obecnie poszukiwane są zwłaszcza te z silnikiem benzynowym. Dlatego jeżeli przedsiębiorca nie planuje robić nadzwyczaj wysokich przebiegów rocznych (np. przeznaczając auto głównie do jazd miejskich), powinien rozważyć zakup pojazdu właśnie z takim rodzajem silnika. Z drugiej strony dla flot, których auta pokonują rocznie 40 000 czy 50 000 kilometrów, kompaktowe samochody na olej napędowy będą świetnym rozwiązaniem.

Nasz ekspert:

Bartłomiej Binkiewicz (Eurotax)

Kierownik Działu Badania Rynku w firmie Eurotax. Z firmą EurotaxGlass's związany od 2000 roku. Odpowiedzialny za dział przygotowujący produkty do identyfikacji, wyceny oraz prognozy wartości dla pojazdów nowych i używanych na rynku polskim. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Fascynat zarówno czterech, jak i dwóch kółek.

Opis auta Cena zakupu przy prognozowaniu RV przez Eurotax (zł) Wartość RV procentowo Wartość RV kwotowo (zł)
Wartość rezydualna aut kompaktowych napędzanych olejem napędowym, po 36 miesiącach i przebiegu 120 000 km
SEAT Leon, 1.6 TDI Ecomotive, moc 110 KM, wyposażenie Reference, kombi, manualna skrzynia biegów 82 800 52,6 43 536
Skoda Octavia, 1.6 TDI, moc 110 KM, wyposażenie Ambition, kombi, manualna skrzynia biegów 88 800 52,6 46 690
Volkswagen Golf VII, 1.6 TDI BMT, moc 110 KM, wyposażenie Trendline, kombi, manualna skrzynia biegów 85 900 52,4 45 044
Kia cee´d, 1.6 CRDi, moc 110 KM, wyposażenie M, kombi, manualna skrzynia biegów 72 540 52 37 684
Toyota Auris, 1.6 D-4D, moc 112 KM, wyposażenie Premium, kombi, manualna skrzynia biegów 89 900 51,9 46 658
Opel Astra V, 1.6 CDTI, moc 110 KM, wyposażenie Enjoy, kombi, manualna skrzynia biegów 81 700 51,7 42 272
Peugeot 308 SW, 1.6 BlueHDi, moc 120 kM, wyposażenie Active, kombi, manualna skrzynia biegów 88 400 48 42 398
Hyundai i30, 1.6 CRDi BlueDrive, moc 110 KM, wyposażenie Classic +, kombi, manualna skrzynia biegów 78 900 46,7 36 879
Renault Megane, 1.5 dCi Energy, moc 110 KM, wyposażenie Intens, kombi, manualna skrzynia biegów 79 600 45,3 36 072
Ford Focus, 1.5 TDCi, moc 120 KM, wyposażenie Trend, kombi, manualna skrzynia biegów 83 740 45 37 683

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Trójkąt odblaskowy – w jakich sytuacjach i jak go ustawiać na drodze? Co to jest jazda defensywna i jak ją stosować w praktyce? Rodzaje i zasada działania napędów quattro w samochodach Audi Jak działa silnik Wankla? Radio samochodowe – kto musi płacić abonament? [cz. 2] Wartość rezydualna pojazdów segmentu C – benzyna Jak czytać oznaczenia na oponie? Jak działają czujniki ciśnienia w oponach TPMS? Radio samochodowe – kto musi płacić abonament? [Cz. 1] Czy można jeździć na zagranicznych tablicach rejestracyjnych? Jak przerobić auto pięcioosobowe na siedmioosobowe? Opony typu run-flat czy zwykłe – które wybrać? Ściąganie podczas hamowania – przyczyny Zderzenie z rowerzystą - jak uzyskać odszkodowanie? Jak uzyskać odszkodowanie po potrąceniu zwierzęcia? Na którą oś założyć lepsze opony? Przyczyny piszczenia hamulców Co to jest pasek rozrządu typu hot oil? Korodują mimo młodego wieku – auta, które rdzewieją zbyt wcześnie Jak wydłużyć trwałość koła dwumasowego?

Popularne w tym tygodniu:

Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych - po czym poznać policję lub kontrolę skarbową? Koło dwumasowe nie zawsze winne stuków i wibracji. Co się dzieje, jeżeli jego wymiana nie pomaga? Jesienią i zimą tankuj do pełna. Unikniesz kłopotów Jak postępować w przypadku awarii samochodu na autostradzie? Możesz więcej niż myślisz Hamulec elektryczny zamiast ręcznego. W czym jest lepszy, a w czym gorszy od klasycznego rozwiązania? Akcja serwisowa Volkswagena w związku z aferą spalinową. Jak to wygląda z punktu widzenia użytkownika auta? Czy olej mineralny ma jeszcze rację bytu? Można go stosować w kilku sytuacjach WP Pomaga: atrakcyjne auto segmentu B w cenie podstawowego kompaktu Jeśli nie akumulator, to co? Przyczyny braku prądu w aucie