Wyposażenie auta firmowego – oceniamy przydatność [cz. 3]

To już ostatnia część naszego poradnika związanego z wyborem opcji do pojazdu firmowego. Tym razem postanowiliśmy również przeanalizować sens zakupu kilku akcesoriów, takich jak zestaw głośnomówiący czy ładowarka samochodowa.

Punktacja

1 zbędna opcja
2 tylko w razie nadmiaru gotówki lub w indywidualnych przypadkach
3 inwestycja godna rozważenia
4 element może być bardzo przydatny
5 jeśli tylko finanse pozwalają, trzeba kupić
6 rozwiązanie powinno być w każdym samochodzie firmowym

Podgrzewana kierownica, podgrzewane/wentylowane fotele

Walory łatwo docenić szczególnie zimą. Naszym zdaniem te opcje bardziej stanowią wyznacznik klasy auta niż faktycznie są przydatne. Testując pojazdy, włączaliśmy system za pierwszy, drugim razem, później już rzadko. Z punktu widzenia VIP-a już lepiej zainwestować nieco więcej pieniędzy w ogrzewanie postojowe, zapewniające wejście do ciepłego samochodu już od samego początku podróży.
Przydatność 1.

Masaże

To również jedno z kryterium luksusu w pojeździe. Dopłaty do masażów często liczone są w tysiącach złotych, lecz za niewiele gorszy sprzęt, kupowany oddzielnie, zapłacimy 100–500 zł. O ile oczywiście ktoś w ogóle gustuje w tego rodzaju przyjemności, bo ja jeśli już mam się odprężyć wolę wprawne dłonie mojej żony lub wizytę w fachowym gabinecie.
Przydatność 1.

Bezkluczykowe otwieranie drzwi oraz bagażnika

Dość lekceważone udogodnienie, dla nas jedno z najlepszych. Osobiście mam skłonność do permanentnego szukania wszystkiego, więc pozostawienie kluczyków niemal na stałe w kieszeni, przy założeniu, że zapamiętam ich stałą lokalizacje, to dla mnie bezcenna informacja. W dodatku wracając do auta z konferencyjnymi kartonami lub zakupami załadunek robi się znacznie prostszy od samego początku.
Przydatność 5.

Lakier metalizowany

Firmy go dokupują ze względu na estetykę i zwiększenie wartości rezydualnej. Zresztą w wielu modelach zwykle tylko jeden, dwa kolory nie wymagają dopłaty. Metalik nie ma większego sensu jeśli przedsiębiorstwo zamierza mocno obrendować pojazd.
Przydatność 5.

Wyposażenie dodatkowe

Postanowiliśmy też dokonać krótkiej analizy pod kątem firmowym akcesoriów do samochodu.

Zestaw głośnomówiący

Tutaj powstaje dylemat. Na pewno lepiej, by kierowca firmowy rozmawiał za pomocą zestawu głośnomówiącego a nie trzymając słuchawkę w dłoni. Z drugiej strony, jakikolwiek dialog przez telefon w pojeździe nie sprzyja bezpieczeństwu prowadzenia samochodu. Wyposażenia auta firmowego – oceniamy przydatność cz. 3 musimy więc rozróżnić – dla firm kładących mocny nacisk na bezpieczeństwo: 1, dla firm, w których rozmowa przez telefon w aucie jest niezbędna ponad wszystko: 6.
Przydatność 6.

Ładowarka samochodowa do telefonu

Niezależnie od tego czy kierowca używa aparatu telefonicznego w aucie czy nie, a szczególnie jeśli korzysta z nawigacji i innych aplikacji podłączonych do internetu – takie akcesorium to postawa.
Przydatność 6.

Zobacz również: Jak Volkswagen I.D. Vizzion redefiniuje pojęcie limuzyny klasy wyższej?

Kubek termiczny

Zanim dokonamy zakupu sprawdźmy, czy pojazd ma odpowiednią dużą wnękę na dany kubek, który nie będzie przeszkadzał an przykład przy zmianie biegów (to nie jest standard!). Jeśli tak, a kierowca sporo jeździ w trasy, chcąc zaoszczędzić na kosztownych napojach ze stacji warto zainwestować 20–30 złotych – wydatek szybko się zwróci.
Przydatność: 5.

Przenośna nawigacja samochodowa

Firmy nierzadko pozostawiają ten zakup kierowcy. Przedstawicielom handlowym posiadających stałe rejony pracy tego typu akcesorium jest przydatne przez pierwsze kilka miesięcy pracy, więc można je potem wyjmować i przekładać do innych pojazdów. Konkurencje stanowią również aplikacje na smartfony. Coraz częściej urządzenia posiadają dożywotnie aktualizacje i systemy wykrywania korków.
Przydatność 4.

Rozdzielacz gniazda 12V

Ładowarka do telefonu prywatnego, ładowarka do telefonu służbowego, nawigacja – gdzie to wszystko podłączyć? W sukurs przyjdzie nam rozdzielacz pozwalający równocześnie podłączyć kilka sprzętów elektronicznych. Swego rodzaju zamiennikiem tego mogą być tzw. power banki, czyli przenośne ładowarki. Oba urządzenia nie są drogie a pomogą zachować bezcenny kontakt ze światem.
Przydatność 5.

Alkomat

Wątpliwe, by jakakolwiek firma kupiła takie akcesorium kierowcy. Z drugiej strony, nie jest tajemnicą, że dobrym umowom biznesowym sprzyja alkohol. Dla bezpieczeństwa wszystkich kierowców, użytkownik działający w ten sposób powinien więc sam zadbać o tego rodzaju pomocnika. Chyba że ma bardzo nowoczesnego dyrektora…
Przydatność 3.

CB Radio

W dobie nawigacji, smartfonów i swego rodzaju konkurencji typu Yanosik, dla kierowcy firmowego auta osobowego bezsensowne rozwiązanie. Chyba że ktoś bardzo, bardzo lubi mówić.
Przydatność 2.

Wyposażenie auta firmowego – oceniamy przydatność [cz. 1]

Kupując auto firmy często mają dylemat związany z wyposażeniem. Kluczową rolę odgrywa budżet, ale w jego ramach można nabyć różne elementy….

Wyposażenie auta firmowego – oceniamy przydatność [cz. 2]

Sprzedawcy pojazdów proponują podczas sprzedaży rozmaite opcje wyposażenia. Część z nich z punktu widzenia przedsiębiorstwa nie ma kompletnie sensu,…

Zobacz więcej artykułów z serii: Biznes

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Najlepsze silniki Diesla w swoich klasach – które polecamy w samochodach używanych? Najgorsze silniki benzynowe, których nie polecamy w samochodach używanych Elektryczny hamulec postojowy – lepszy niż mechaniczny? Jak właściwie przechowywać opony i koła? Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Trójkąt odblaskowy – w jakich sytuacjach i jak go ustawiać na drodze? Co to jest jazda defensywna i jak ją stosować w praktyce? Rodzaje i zasada działania napędów quattro w samochodach Audi Jak działa silnik Wankla? Wyposażenie auta firmowego – oceniamy przydatność [cz. 1] Ekojazda w firmach - czy to możliwe? Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik] Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail Wyposażenie auta firmowego – oceniamy przydatność [cz. 2] Sprzedaż pojazdu firmowego [cz. 2] Sprzedaż pojazdu firmowego [cz. 1] Jaka technika jazdy na autostradzie jest najlepsza? Błędy popełniane podczas eksploatacji samochodu na LPG Odłączanie cylindrów w silnikach - po co się stosuje i jak to działa? Jak przerejestrować samochód z Polski i zagranicy? Co to jest olej low SAPS? Co to jest AdBlue?

Popularne w tym tygodniu:

Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie! Ranking DEKRA 2018. Najlepsze samochody z największym przebiegiem "Wymieniona turbosprężarka" - uważaj na takie ogłoszenia. Na autach po taniej naprawie możesz się przejechać Polisa OC po stłuczce. Różnice w zwyżkach są bardzo duże Najbardziej awaryjne auta o przebiegu 100-150 tys. km Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Test letnich opon ADAC 2018. Ogumienie dla kompaktów i aut miejskich