Serwisy autoryzowane ASO – czy są lepsze od sieci nieautoryzowanych?

Niedawno pisaliśmy na temat zalet korzystania z sieci serwisów nieautoryzowanych. Tym razem przytaczamy argumenty autoryzowanych serwisów obsługi zwanych popularnie ASO. Twierdzenia przedstawicieli Renault, Volkswagena, Škody czy Mercedesa są w dużej mierze zbieżne ze sobą, więc postanowiliśmy je uogólnić.

^^^Poniższe informacje pochodzą od przedstawicieli ASO, my chcąc zachować obiektywizm nie zajmujemy stanowiska czy są one lepsze od warsztatów nieautoryzowanych. Jesteśmy za to ciekawi, co na ten temat sądzą nasi czytelnicy.

Program usług posprzedażnych

Zdaniem przedstawicieli importerów aut, spory atut ASO stanowią specjalne programy obsługi posprzedażnej, przygotowywane także z myślą o małych firmach, dedykowane konkretnej marce a nawet grupie odbiorców. Do tego dochodzą specjalne rabaty na części i usługi, związane z określonymi promocjami, a także te same lub podobne warunki cenowe w całej sieci. To pozwala na obniżkę kosztów serwisowania. Korzyść stanowią też faktury zbiorcze, samochody zastępcze, usługa door to door i inne. Niektórzy importerzy (np. Volkswagen, Škoda) wypowiadają się nawet, że w nieautoryzowanym serwisie cena wcale nie musi być niższa niż w ASO, a faktura zawsze jest transparentna, zawierające wszystkie wykonane czynności.

Aktualizacje systemów, szkolenia dla mechaników

Autoryzowane serwisy mają dostęp do najświeższych aktualizacji systemów elektronicznych w samochodach. Według przedstawicieli ASO, warsztaty nieautoryzowane nierzadko korzystają tylko z testerów konkretnych urządzeń, nie obejmujących diagnozowania całości pojazdu. Ze względów ekonomicznych często nie posiadają odpowiednich, specjalistycznych narzędzi (są bardzo drogie), które ASO, nawet jeśli ich nie zakupiły, mogą wypożyczyć od importera aut.

Dlatego w przypadku trudnych do zdiagnozowania i naprawy usterek klienci bywają odsyłani z serwisów nieautoryzowanych właśnie do ASO. Zdaniem Aleksandra Rzepeckiego z Mercedesa, nie więcej niż 5 proc. nieautoryzowanych serwisów korzysta z wyspecjalizowanych technologii. Co innego możliwości i prawo dostępu do wiedzy, a co innego ekonomiczne uzasadnienie jej wykorzystywania. Mechanicy w ASO przechodzą szkolenia związane z konkretnym modelem – jego funkcjonalnością, diagnostyką, naprawami. Później muszą zdać jeszcze egzaminy. Tymczasem technologia związana między innymi z silnikami, systemami multimedialnymi, elektronicznymi systemami postojowymi jest coraz bardziej skomplikowana.

Wartość rezydualna, warunki w salonie

Według naszych rozmówców, samochody serwisowane w ASO mają lepszą wartość rezydualną niż auta serwisowane w punktach nieautoryzowanych, czyli w momencie odsprzedaży klient otrzyma więcej pieniędzy niż gdyby serwisował w nieautoryzowanym warsztacie. Inny argument to warunki obsługi klienta – w sensie dosłownym. Kierowcy w oczekiwaniu na naprawę mogą korzystać z bezprzewodowego internetu, napić się kawy, poczytać czasopisma, itp.

Wysoka jakość, utrata gwarancji, części regenerowane

Przedstawiciele ASO podkreślają wysoką jakość ich usług, przez co klient ma pewność dobrze wykonanej naprawy pojazdu oryginalnymi częściami, Chwalą się też, że z ich usług korzystają wielkie floty oraz firmy świadczące usługę full serwis leasingu. Ciekawą kwestie stanowi respektowanie napraw wykonanych przez nieautoryzowane serwisy w razie reperacji gwarancyjnych wykonywanych przez ASO. Otóż utrata gwarancji grozi w razie czynności niezgodnych z wytycznymi danej marki. Decyzje są podejmowane indywidualnie, ale odmowy mają miejsce, co otwarcie przyznają importerzy pojazdów. Części regenerowane są oferowane przez ASO, ale nie zawsze w naprawach gwarancyjnych. Pozwalają na niemałe oszczędności (w przypadku Mercedesa i Volkswagena nawet do 50 proc.). Usługa dotyczy między innymi turbosprężarki, alternatora czy skrzyni biegów.

Serwisy nieautoryzowane lepsze od ASO?!

Na rynku rozgorzała prawdziwa walka o klienta firmowego między autoryzowanymi serwisami obsługi, a nieautoryzowanymi sieciami serwisów. Postanowiliśmy…

Zobacz również: Volkswagen Golf Alltrack - test napędu na cztery koła

Zobacz więcej artykułów z serii: Biznes

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Najlepsze silniki Diesla w swoich klasach – które polecamy w samochodach używanych? Elektryczny hamulec postojowy – lepszy niż mechaniczny? Jak właściwie przechowywać opony i koła? Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Trójkąt odblaskowy – w jakich sytuacjach i jak go ustawiać na drodze? Co to jest jazda defensywna i jak ją stosować w praktyce? Ekojazda w firmach - czy to możliwe? Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik] Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail Jaka technika jazdy na autostradzie jest najlepsza? Odłączanie cylindrów w silnikach - po co się stosuje i jak to działa? Chiptuning niejedno ma imię – nie tylko zwiększa moc silnika Do czego służy zawór EGR, co się w nim psuje i czy warto go wyeliminować? Transport zwierząt w samochodzie - jak robić to bezpiecznie i co pokryje ubezpieczenie? Świadczenie kulancyjne, a regres ubezpieczeniowy Wartość rezydualna, czyli za ile sprzedamy auto [cz. 1] Co to jest stały napęd 4x4? Brud w silniku – dlaczego powstaje i jak z nim walczyć? Test zużycia paliwa w warunkach rzeczywistych - test specjalny Co to jest i do czego służy sprzęgło? Zakup samochodu do firmy: Fiat Tipo Co to jest i jak działa ABS? Czy trzeba demontować kulę zaczepu haka holowniczego?

Popularne w tym tygodniu:

Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie! Ranking DEKRA 2018. Najlepsze samochody z największym przebiegiem "Wymieniona turbosprężarka" - uważaj na takie ogłoszenia. Na autach po taniej naprawie możesz się przejechać Polisa OC po stłuczce. Różnice w zwyżkach są bardzo duże Najbardziej awaryjne auta o przebiegu 100-150 tys. km Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Test letnich opon ADAC 2018. Ogumienie dla kompaktów i aut miejskich