Odpowiedzialność sprzedawcy za używany samochód [cz. 2]

Nabywając używany pojazd możemy mieć pecha i kupić auto z wadami, wyposażeniem niezgodnym z umową, nieuregulowaną sytuacją prawną. Czego klient może żądać od sprzedawcy, ile ma na to czasu i kiedy może coś osiągnąć?

Niedawno opublikowaliśmy pierwszą część porad związanych z roszczeniami od sprzedawcy auta używanego. Inne prawa obowiązują konsumenta, czyli osobę niedokonującą zakupu bezpośrednio związanego z działalnością gospodarczą lub zarobkową a inne przedsiębiorcę. Odpowiedzialność może dotyczyć między innymi awarii i usterek, wyposażenia niezgodnego z umową, wad prawnych, braku należytego przekazania informacji o stanie pojazdu.

Termin dochodzenia roszczeń

— Aby kupujący mógł dochodzić roszczeń od sprzedającego wada rzeczy powinna istnieć w chwili wydania pojazdu – mówi Radosław Pluciński, radca prawny w Kancelarii Pluciński&Partnerzy. - Sprzedający odpowiada za wady, które ujawniły się w ciągu dwóch lat od zawarcia umowy. Dla przedsiębiorców można zastrzec krótszy termin. Konsument ma obowiązek zgłosić sprzedawcy istnienie wady w ciągu jednego roku od dnia wykrycia wady — należy domniemywać, że istniały one w dniu zakupu (art. 5562 k.c.). Dlatego sprzedający będzie miał obowiązek wykazania, że ich w momencie sprzedaży nie było – dodaje nasz ekspert.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy kupującym jest przedsiębiorca. — Ma on obowiązek zbadać samochód przed zakupem we właściwy sposób - mówi Wojciech Godzina, aplikant radcowski w Kancelarii Pluciński&Partnerzy. — Ponadto powinien bezzwłocznie zawiadomić o wadach wykrytych oraz tych, które ujawniły się później. W przeciwnym wypadku traci prawo uprawnienia z tytułu rękojmi (art. 563. § 1). Zgłoszenie wady powinno zostać dokonane sprzedawcy w ciągu maksymalnie 14 dni od wykrycia, najszybciej jak to możliwe, w formie pisemnej — najlepiej listu poleconego z potwierdzeniem odbioru. Ułatwi to udowodnienie zgłoszenia wady – uzupełnia informacje Wojciech Godzina.

Co może zażądać kupujący od sprzedawcy auta?

Nabywca używanego samochodu w przypadku stwierdzenia wad może żądać od sprzedawcy obniżenia ceny o pewną kwotę np. kosztów naprawy lub obniżenia wartości pojazdu. — Aby oszacować wysokość roszczeń warto udać się do mechanika, który przygotuje wycenę naprawy – radzi Radosław Pluciński. — Kupujący może zlecić wycenę wartości pojazdu przez rzeczoznawcę samochodowego — uwzględni on ujawnione wady np. uszkodzenie pojazdu w wyniku wypadku. Nabywca może również odstąpić od umowy i zażądać zwrotu całej kwoty od sprzedawcy. Po skutecznym odstąpieniu umowa jest uznawana za niezawartą a kupujący z chwilą złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy traci prawo do korzystania z pojazdu zaś sprzedający musi przyjąć zwrot pojazdu (art. 5614 k.c.) – dodaje mecenas.

Oczywiście sprzedający może nie uznać roszczeń i odmówić zwrotu pieniędzy. W takim przypadku konieczne będzie wytoczenie powództwa o zapłatę, w którym należy wykazać istnienie wad samochodu oraz zgłoszenie w odpowiednim terminie. Dlatego warto dokonywać wszystkich zgłoszeń na piśmie. Jeżeli konsument zażądał od przedsiębiorcy obniżenia ceny i wskażę kwotę obniżki, a sprzedający nie odpowiedział na żądanie w ciągu 14 dni to przyjmuje się, iż uznał wadę i zgodził się na obniżenie ceny (Art. 5615 k.c.).

Wyłączenia odpowiedzialność sprzedającego

Sprzedający nie odpowiada za wady, gdy kupujący wiedział o nich w chwili jej wydania. — Kupno używanego pojazdu zawsze pociąga za sobą ryzyko zużycia części oraz awarii, które rośnie z biegiem lat — uważa Wojciech Godzina. — Dlatego sprzedający może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, jeżeli nie poinformował kupującego o nadmiernym zużyciu elementów samochodu lub uszkodzeniu części, mogących doprowadzić do poważnej awarii (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 marca 1981r., sygn. akt III CRN 31/81). Ponadto kupujący powinien dochować pewnych aktów staranności, takich jak oględziny pojazdu czy sprawdzenie numeru VIN w bazie skradzionych pojazdów – dodaje Wojciech Godzina.

Przy zakupie samochodu z komisu sprzedający (komitent) jest zwolniony z odpowiedzialności za ukryte wady, również wady prawne, jeżeli poinformował o nich kupującego (art. 770 k.c.). W przypadku, gdy auto zostało kupione na licytacji przeprowadzonej przez komornika, kupujący nie może zarzucać, że pojazd ma wady fizyczne lub prawne.

Odpowiedzialność sprzedawcy za używany samochód [cz. 1]

W Polsce dużą popularnością cieszą się auta używane. Niekiedy po zakupie pojazd zaczyna się psuć, a właściciel musi pokryć duże koszty naprawy….

Zobacz również: Najczęstsze błędy popełniane przez kierowców

Nasi eksperci:

Radosław Pluciński

Radca prawny kancelarii Pluciński&Partnerzy zarządzający biurem w Warszawie. Stypendysta Fundacji GFPS w Monachium. Ukończył m in. podyplomowe studia MBA w języku niemieckim na WSPiZ im. Koźmińskiego w Warszawie. Współpracował z KGHM Polska Miedź, Sikla Polska, Aluform, Winkelmann, ISE Industries. Wykładowca i autor tekstów. Specjalizuje się w obsłudze prawnej spółek zarówno w języku polskim jak i niemieckim z zakresu m.in.: prawa handlowego i gospodarczego, prawa cywilnego i prawa pracy, prawa wekslowego, prawa przewozowego krajowego i międzynarodowego, prawa ubezpieczeń, prawa leasingowego, prawa budowlanego i nieruchomości, prawa administracyjnego, prawa ochrony środowiska, prawa podatkowego.

Wojciech Godzina

Aplikant radcowski kancelarii Pluciński&Partnerzy. Absolwent prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz prawa europejskiego na Uniwersytecie w Antwerpii (Belgia). Specjalizuje się w obsłudze prawnej spółek zarówno w języku polskim jak i angielskim z zakresu m.in.: materialnym oraz procesowym prawie cywilnym, postępowaniu egzekucyjnym, prawie przewozowym, prawie ubezpieczeniowym, prawie handlowym, prawie pracy, prawie konkurencji, europejskim prawie gospodarczym, prawie upadłościowym i naprawczym.

Zobacz więcej artykułów z serii: Biznes

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Najlepsze silniki Diesla w swoich klasach – które polecamy w samochodach używanych? Elektryczny hamulec postojowy – lepszy niż mechaniczny? Jak właściwie przechowywać opony i koła? Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Co to jest jazda defensywna i jak ją stosować w praktyce? Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik] Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail Jaka technika jazdy na autostradzie jest najlepsza? Odłączanie cylindrów w silnikach - po co się stosuje i jak to działa? Chiptuning niejedno ma imię – nie tylko zwiększa moc silnika Do czego służy zawór EGR, co się w nim psuje i czy warto go wyeliminować? Transport zwierząt w samochodzie - jak robić to bezpiecznie i co pokryje ubezpieczenie? Odpowiedzialność sprzedawcy za używany samochód [cz. 1] Jak jeżdżą kierowcy firmowi – analiza szkoleń firmy Safe Drive Dlaczego nie warto monitorować floty? Michał Krakowski odsłania tajemnice floty firmy Barlinek Głęboka kałuża i poważne szkody – co możesz zniszczyć w samochodzie? Holowanie pojazdu – podstawy prawne i porady praktyczne Jak wybrać samochód korzystając z full service leasingu Korzystanie z auta służbowego do celów prywatnych Sportowe filtry powietrza - czy warto je stosować? Monitoring floty – dlaczego warto zainwestować w system BP, Orlen, Shell, DKV - wybieramy emitenta kart paliwowych Jak wybierać samochód do firmy?

Popularne w tym tygodniu:

Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie! Ranking DEKRA 2018. Najlepsze samochody z największym przebiegiem "Wymieniona turbosprężarka" - uważaj na takie ogłoszenia. Na autach po taniej naprawie możesz się przejechać Polisa OC po stłuczce. Różnice w zwyżkach są bardzo duże Najbardziej awaryjne auta o przebiegu 100-150 tys. km Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Test letnich opon ADAC 2018. Ogumienie dla kompaktów i aut miejskich